Canada National Curling Champions Men (Brier)



Prior to 1980 (when playoff format was introduced), the round robin champion won the Brier. Scores for tie-breaking final games are shown for this period (1927 to 1979).

Due to the Second World War, there was no Brier from 1943 to 1945.

Year
Host Champion Team Team Members Record Gold Medal Game
1927 Toronto, ON Nova Scotia Murray MacNeill
Al MacInnes
Cliff Torey
Jim Donahoe
6–1 N/A
1928 Toronto, ON Manitoba Gordon Hudson
Sam Penwarden
Ron Singbusch
Bill Grant
9–2 N/A
1929 Toronto, ON Manitoba Gordon Hudson
Don Rollo
Ron Singbusch
Bill Grant
9–0 N/A
1930 Toronto, ON Manitoba Howard Wood Sr.
Jim Congalton
Victor Wood
Lionel Wood
8–2 Manitoba 12
Alberta 9
1931 Toronto, ON Manitoba Bob Gourley
Ernie Pollard
Arnold Lockerbie
Ray Stewart
8–1 N/A
1932 Toronto, ON Manitoba Jim Congalton
Howard Wood Sr.
Bill Noble
Harry Mawhinney
6–2 Manitoba 13
Alberta 8
1933 Toronto, ON Alberta Cliff Manahan
Harold Deeton
Harold Wolfe
Bert Ross
6–1 N/A
1934 Toronto, ON Manitoba Leo Johnson
Lorne Stewart
Lincoln Johnson
Marno Fredrickson
7–0 N/A
1935 Toronto, ON Ontario Gordon Campbell
Don Campbell
Gord Coates
Duncan Campbell
6–1 N/A
1936 Toronto, ON Manitoba Ken Watson
Grant Watson
Marvin MacIntyre
Charles Kerr
8–1 N/A
1937 Toronto, ON Alberta Cliff Manahan
Wes Robinson
Ross Manahan
Lloyd McIntyre
9–1 Alberta 19
Manitoba 7
1938 Toronto, ON Manitoba Ab Gowanlock
Bung Cartmell
Bill McKnight
Tom McKnight
9–0 N/A
1939 Toronto, ON Ontario Bert Hall
Perry Hall
Ernie Parkes
Cam Seagram
9–1 Ontario 12
Manitoba 10
1940 Winnipeg, MB Manitoba Howard Wood Sr.
Ernie Pollard
Howard Wood Jr.
Roy Enman
9–0 N/A
1941 Toronto, ON Alberta Howard Palmer
Jack Lebeau
Art Gooder
Clare Webb
8–1 N/A
1942 Québec City, QC Manitoba Ken Watson
Grant Watson
Charlie Scrymgeour
Jim Grant
8–1 N/A
1946 Saskatoon, SK Alberta Billy Rose
Bart Swelin
Austin Smith
George Crooks
9–2 Alberta 8
Northern Ontario 6
1947 Saint John, NB Manitoba Jimmy Welsh
Alex Welsh
Jock Reid
Harry Monk
9–0 N/A
1948 Calgary, AB British Columbia Frenchy D’Amour
Bob McGhie
Fred Wendell
Jim Mark
8–1 N/A
1949 Hamilton, ON Manitoba Ken Watson
Grant Watson
Lyle Dyker
Charles Read
9–0 N/A
1950 Vancouver, BC Northern Ontario Tom Ramsay
Lenny Williamson
Bill Weston
Bill Kenny
7–2 N/A
1951 Halifax, NS Nova Scotia Don Oyler
George Hanson
Fred Dyke
Wally Knock
10–0 N/A
1952 Winnipeg, MB

Manitoba

Billy Walsh
Al Langlois
Andy McWilliams
John Watson
10–0 N/A
1953 Sudbury, ON Manitoba Ab Gowanlock
Jim Williams
Art Pollon
Russ Jackman
9–2 Manitoba 8
Québec 6
1954 Edmonton, AB Alberta Matt Baldwin
Glenn Gray
Pete Ferry
Jim Collins
9–1 N/A
1955 Regina, SK Saskatchewan Garnet Campbell
Don Campbell
Glen Campbell
Lloyd Campbell
10–0 N/A
1956 Moncton, NB Manitoba Billy Walsh
Al Langlois
Cy White
Andy McWilliams
9–2 Manitoba 8
Ontario 7
(13 ends)
1957 Kingston, ON Alberta Matt Baldwin
Gordon Haynes
Art Kleinmeyer
Bill Price
10–0 N/A
1958 Victoria, BC Alberta Matt Baldwin
Jack Geddes
Gordon Haynes
Bill Price
9–2 Alberta 10
Manitoba 6
1959 Québec City, QC Saskatchewan Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
10-1 Saskatchewan 12
Alberta 7
1960 Fort William, ON Saskatchewan Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
9–1 N/A
1961 Calgary, AB Alberta Hector Gervais
Ron Anton
Ray Werner
Wally Ursuliak
9–1 N/A
1962 Kitchener, ON Saskatchewan Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
9–2 Saskatchewan 14
Alberta 7
1963 Brandon, MB Saskatchewan Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Mel Perry
9–1 N/A
1964 Charlottetown, PEI British Columbia Lyall Dagg
Leo Hebert
Fred Britton
Barry Naimark
9–1 N/A
1965 Saskatoon, SK Manitoba Terry Braunstein
Don Duguid
Ron Braunstein
Ray Turnbull
9–1 N/A
1966 Halifax, NS Alberta Ron Northcott
George Fink
Bernie Sparkes
Fred Storey
9–2 Alberta 7
Ontario 6
1967 Ottawa, ON Ontario Alf Phillips Jr.
John Ross
Ron Manning
Keith Reilly
9–1 N/A
1968 Kelowna, BC Alberta Ron Northcott
Jimmy Shields
Bernie Sparkes
Fred Storey
9–1 N/A
1969 Oshawa, ON Alberta Ron Northcott
Dave Gerlach
Bernie Sparkes
Fred Storey
10–0 N/A
1970 Winnipeg, MB Manitoba Don Duguid
Rod Hunter
Jim Pettapiece
Bryan Wood
9–1 N/A
1971 Québec City, QC Manitoba Don Duguid
Rod Hunter
Jim Pettapiece
Bryan Wood
9–2 Manitoba 11
Northern Ontario 6
1972 St. John’s, NL Manitoba Orest Meleschuk
Dave Romano
John Hanesiak
Pat Hailley
9–1 N/A
1973 Edmonton, AB Saskatchewan Harvey Mazinke
Bill Martin
George Achtymichuk
Dan Klippenstein
9–1 N/A
1974 London, ON Alberta Hector Gervais
Ron Anton
Warren Hansen
Darrel Sutton
8–2 N/A
1975 Fredericton, NB Northern Ontario Bill Tetley
Rick Lang
Bill Hodgson
Peter Hnatiw
9–2 N/A
1976 Regina, SK Newfoundland Jack MacDuff
Toby McDonald
Doug Hudson
Ken Templeton
9–2 N/A
1977 Montréal, QC Québec Jim Ursel Art Lobel Don Aitken Brian Ross 9–2 N/A
1978 Vancouver, BC Alberta Ed Lukowich
Mike Chernoff
Dale Johnston
Ron Schindle
9–2 N/A
1979 Ottawa, ON Manitoba Barry Fry
Bill Carey
Gordon Sparkes
Bryan Wood
10–1 N/A
1980 Calgary, AB Saskatchewan Rick Folk
Ron Mills
Tom Wilson
Jim Wilson
10–2 Saskatchewan 10
Northern Ontario 6
1981 Halifax, NS Manitoba Kerry Burtnyk
Mark Olson
Jim Spencer
Ron Kammerlock
10–3 Manitoba 5
Northern Ontario 4
1982 Brandon, MB Northern Ontario Al Hackner
Rick Lang
Bob Nicol
Bruce Kennedy
10–3 Northern Ontario 7
British Columbia 3
1983 Sudbury, ON Ontario Ed Werenich
Paul Savage
John Kawaja
Neil Harrison
12–1 Ontario 7
Alberta 3
1984 Victoria, BC Manitoba Mike Riley
Brian Toews
John Helston
Russ Wookey
Clare DeBlonde
9–3 Manitoba 7
Ontario 4
1985 Moncton, NB Northern Ontario Al Hackner
Rick Lang
Ian Tetley
Pat Perroud
Bruce Kennedy
9–4 Northern Ontario 6
Alberta 5
(11 ends)
1986 Kitchener, ON Alberta Ed Lukowich
John Ferguson
Neil Houston
Brent Syme
Wayne Hart
10–2 Alberta 4
Ontario 3
1987 Edmonton, AB Ontario Russ Howard
Glenn Howard
Tim Belcourt
Kent Carstairs
Larry Merkley
10–2 Ontario 11
British Columbia 7
1988 Chicoutimi, QC Alberta Pat Ryan
Randy Ferbey
Don Walchuk
Don McKenzie
Roy Hebert
12–0 Alberta 8
Saskatchewan 7
1989 Saskatoon, SK Alberta Pat Ryan
Randy Ferbey
Don Walchuk
Don McKenzie
Murray Ursulak
9–3 Alberta 3
British Columbia 2
1990 Sault Ste. Marie, ON Ontario Ed Werenich
John Kawaja
Ian Tetley
Pat Perroud
Neil Harrison
11–1 Ontario 5
New Brunswick 4
1991 Hamilton, ON Alberta Kevin Martin
Kevin Park
Dan Petryk
Don Bartlett
Jules Owchar
10–3 Alberta 8
Saskatchewan 4
1992 Regina, SK Manitoba Vic Peters
Dan Carey
Chris Neufeld
Don Rudd
John Loxton
10–2 Manitoba 4
Ontario 3
(11 ends)
1993 Ottawa, ON Ontario Russ Howard
Glenn Howard
Wayne Middaugh
Peter Corner
Larry Merkley
11–3 Ontario 5
British Columbia 3
1994 Red Deer, AB British Columbia Rick Folk
Pat Ryan
Bert Gretzinger
Gerry Richard
Ron Steinhauer
11–1 British Columbia 8
Ontario 5
1995 Halifax, NS Manitoba Kerry Burtnyk
Jeff Ryan
Rob Meakin
Keith Fenton
Dennis Fillion
12–2 Manitoba 10
Saskatchewan 8
1996 Kamloops, BC Manitoba Jeff Stoughton
Ken Tresoor
Garry Vandenberghe
Steve Gould
Darryl Gunnlaugson
11–2 Manitoba 8
Alberta 7
(11 ends)
1997 Calgary, AB Alberta Kevin Martin
Don Walchuk
Rudy Ramcharan
Don Bartlett
Jules Owchar
12–1 Alberta 10
Manitoba 8
1998 Winnipeg, MB Ontario Wayne Middaugh
Graeme McCarrel
Ian Tetley
Scott Bailey
David Carruthers
12–1 Ontario 7
Québec 4
1999 Edmonton, AB Manitoba Jeff Stoughton
Jonathan Mead
Garry Vandenberghe
Doug Armstrong
Steve Gould
10–3 Manitoba 9
Québec 5
2000 Saskatoon, SK British Columbia Greg McAulay
Brent Pierce
Bryan Miki
Jody Sveistrup
Darin Fenton
11–2 British Columbia 9
New Brunswick 5
2001 Ottawa, ON Alberta Randy Ferbey
Dave Nedohin
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
11–2 Alberta 8
Manitoba 4
2002 Calgary, AB Alberta Randy Ferbey
Dave Nedohin
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
11–2 Alberta 9
Ontario 4
2003 Halifax, NS Alberta Randy Ferbey
Dave Nedohin
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
13–0 Alberta 8
Nova Scotia 4
2004 Saskatoon, SK Nova Scotia Mark Dacey
Bruce Lohnes
Rob Harris
Andrew Gibson
Mathew Harris
12–2 Nova Scotia 10
Alberta 9
2005 Edmonton, AB Alberta Randy Ferbey
Dave Nedohin
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
11–2 Alberta 5
Nova Scotia 4
2006 Regina, SK Québec Jean-Michel Ménard
François Roberge
Éric Sylvain
Maxime Elmaleh
Jean Gagnon
10–4 Québec 8
Ontario 7
2007 Hamilton, ON Ontario Glenn Howard
Richard Hart
Brent Laing
Craig Savill
Steven Bice
12–2 Ontario 10
Newfoundland 6
2008 Winnipeg, MB Alberta Kevin Martin
John Morris
Marc Kennedy
Ben Hebert
Adam Enright
13–0 Alberta 5
Ontario 4
2009 Calgary, AB Alberta Kevin Martin
John Morris
Marc Kennedy
Ben Hebert
Terry Meek
13–0 Alberta 10
Manitoba 4
2010 Halifax, NS Alberta Kevin Koe
Blake MacDonald
Carter Rycroft
Nolan Thiessen
Jamie King
11–3 Alberta 6
Ontario 5
(11 ends)
2011 London, ON Manitoba Jeff Stoughton
Jonathan Mead
Reid Carruthers
Steve Gould
Garth Smith
11–2 Manitoba 8
Ontario 6
2012 Saskatoon, SK Ontario Glenn Howard
Wayne Middaugh
Brent Laing
Craig Savill
Scott Howard
12–1 Ontario 7
Alberta 6
2013 Edmonton, AB Northern Ontario Brad Jacobs
Ryan Fry
E.J. Harnden
Ryan Harnden
Matt Dumontelle
11–3 Northern Ontario 11
Manitoba 4
2014 Kamloops, BC Alberta Kevin Koe
Pat Simmons
Carter Rycroft
Nolan Thiessen
Jamie King
11–3 Alberta 10
British Columbia 5
2015 Calgary, AB Team Canada John Morris
Noland Thiessen
Carter Rycroft
Pat Simmons
Thomas Sallows
10–4 Team Canada 6
Northern Ontario 5
(11 ends)
2016 Ottawa, ON Alberta Kevin Koe
Ben Hebert
Brent Laing
Marc Kennedy
Scott Pfeifer
11–3 Alberta 9
Newfoundland and Labrador 5
2017 St. John’s, NL Newfoundland and Labrador Brad Gushue
Geoff Walker
Brett Gallant
Mark Nichols
11–2 Newfoundland and Labrador 7
Team Canada 6
​2018 ​Regina, SK ​Team Canada ​Brad Gushue
​Geoff Walker
​Brett Gallant
​Mark Nichols

12–1

​Team Canada 6
​Alberta 4