Canadian Summer Olympics Gold Medal Winners



 

1896 – Athens, Greece

Canada did not participate

1900 – Paris, France

George Orton

Athletics, men’s 3000 m steeplechase

1904 – St. Louis, USA

Etienne Desmarteau

Athletics, 56 lb weight throw

George Seymour Lyon

Golf

Winnipeg Shamrocks (Eli Blanchard, Billy Brennaugh, George Bretz, William Laurie Burns, George Cattanach, George Cloutier, Sandy Cowan, Jack Flett, Benjamin Jamieson, Stuart Laidlaw, Hilliard Lyle, William Orris, Lawrence Pentland)

Lacrosse*

Galt Football Club (Albert Ernest Linton, George Ducker, John B. Gourlay, Albert Johnston, Bobby Lane, Tom Taylor, Otto Christman, Fred Steep, William Twaits, Albert “Red” Henderson, Gordon McDonald, Jack Fraser, Parnell Gourlay, Alexander N. Hall)

Soccer

1906 – Athens, Greece (a.k.a. the Intercalated Olympics)

No longer recognized as an official Games by the International Olympic Committee

William Sherring

Marathon

1908 – London, UK

Robert Kerr

Athletics, men’s 200 m

Walter Ewing

Shooting, men’s trap 125 targets

Patrick Brennan, John Broderick, George Campbell, Angus Dillon, Frank Dixon, Richard Duckett, C. Fyon, Thomas Gorman, Ernest Hamilton, Henry Hoobin, A. Mara, Clarence McKerrow, D. McLeod, George Rennie, Alexander Turnbull

Lacrosse*

1912 – Stockholm, Sweden

George Goulding

Athletics, men’s 10,000 m walk

George Hodgson

Swimming, men’s 400 m freestyle

George Hodgson

Swimming, men’s 1500 m freestyle

1916 – Berlin, Germany

Cancelled due to First World War

1920 – Antwerp, Belgium

Earl “Tommy” Thomson

Athletics, men’s 110 m hurdles

Bert Schneider

Boxing, welterweight

Winnipeg Falcons (Bobby Benson, Jacob Walter Byron, Frank Frederickson, Chris Fridfinnson, Mike Goodman, Hallie Halderson, Konrad Johannesson, Allan (Huck) Woodman

Ice Hockey

1928 – Amsterdam, Netherlands

Percy Williams

Athletics, men’s 100 m

Percy Williams

Athletics, men’s 200 m

Ethel Catherwood

Athletics, women’s high jump

Fanny Rosenfeld, Ethel Smith, Jane Bell, Myrtle Cook

Athletics, women’s 4x100 m relay

1932 – Los Angeles, USA

Duncan McNaughton

Athletics, men’s high jump

Horace Gwynne

Boxing, bantamweight

1936 – Berlin, Germany

Francis Amyot

Canoe sprint, men’s 1000m single

1940 – Tokyo, Japan

Cancelled due to Second World War

1948 – London, UK

None

1952 – Helsinki, Finland

George Genereux

Shooting, men’s trap 125 targets

1956 – Melbourne, Australia

Gerry Ouellette

Shooting, men’s 50 m rifle prone 60 shots

UBC Four (Donald Arnold, Walter D’Hondt, Lorne Loomer, Archibald MacKinnon)

Rowing, men’s coxless four

1960 – Rome, Italy

None

1964 – Melbourne, Australia

Robert Jackson, George Hungerford

Rowing, men’s coxless pair

1968 – Mexico City, Mexico

Jim Elder, Jim DayTom Gayford

Equestrian jumping, team mixed

1972 – Munich, Germany

None

1976 – Montreal, Canada

None

1980 – Moscow, USSR

Boycotted by USA, Canada and 63 other countries

1984 – Los Angeles, USA

Boycotted by 14 Soviet bloc countries

Larry Cain

Canoe sprint, men’s 500 m single

Hugh Fisher, Alwyn Morris

Canoe sprint, men’s 1000 m kayak double

Linda Thom

Shooting, women’s 25 m pistol 3030 shots

Lori Fung

Rhythmic gymnastics, women’s individual all-around

Sylvie Bernier

Diving, women’s 3 m springboard

Anne Ottenbrite

Swimming, women’s 200 m breaststroke

Alex Baumann

Swimming, men’s 200 m breaststroke

Alex Baumann

Swimming, men’s 200 m individual medley

Alex Baumann

Swimming, men’s 400 m individual medley

Pat Turner, Kevin Neufeld, Mark Evans, Grant Main, Paul Steele, Mike Evans, Dean Crawford, Blair Horn, Brian McMahon

Rowing, men’s coxed eight

1988 – Seoul, South Korea

Carolyn Waldo

Synchronized swimming, women’s solo

Carolyn Waldo, Michelle Cameron

Synchronized swimming, women’s duet

Lennox Lewis

Boxing, men’s super heavyweight

1992 – Barcelona, Spain

Mark Tewksbury

Swimming, men’s 100 m backstroke

Mark McKoy

Athletics, men’s 110 m hurdles

Sylvie Frechette (tied with USA’s Kristen Babb-Sprague)

Synchronized swimming, women’s solo

Marnie McBean, Kathleen Heddle

Rowing, women’s coxless pair

Kirsten Barnes, Brenda Taylor, Jessica Monroe-Gonin, Kay Worthington

Rowing, women’s coxless four

Kirsten Barnes, Brenda Taylor, Megan Delehanty, Shannon Crawford, Marnie McBean, Kay Worthington, Jessica Monroe, Kathleen Heddle, Lesley Thompson-Willie

Rowing, women’s coxed eight

Darren Barber, Andrew Crosby, Michael Forgeron, Robert Marland, Terrence Paul, Derek Porter, Michael Rascher, Bruce Robertson, John Wallace

Rowing, men’s coxed eight

1996 – Atlanta, USA

Donovan Bailey

Athletics, men’s 100 m

Donovan Bailey, Carlton Chambers, Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin

Athletics, men’s 4x100 m relay

Marnie McBean, Kathleen Heddle

Rowing, women’s double sculls

2000 – Sydney, Australia

Simon Whitfield

Triathlon, men

Daniel Igali

Wrestling, 60 kg men freestyle

Daniel Nestor and Sébastien Lareau

Tennis, men’s doubles

2004 – Athens, Greece

Kyle Shewfelt

Gymnastics, men’s floor exercise

Lori-Ann Muenzer

Track cycling, women’s sprint

Adam van Koeverden

Canoe sprint, men’s 500 m kayak single

2008 – Beijing, China

Carol Huynh

Wrestling, 48 kg women freestyle

Eric Lamaze

Equestrian jumping, individual mixed

Andrew Byrnes, Kyle Hamilton, Malcolm Howard, Adam Kreek, Kevin Light, Brian Price, Benjamin Rutledge, Dominic Seiterle, Jacob Wetzel

Rowing, men’s coxed eight

2012 – London, UK

Rosannagh Maclennan

Trampoline, individual women

Christine Girard

Weightlifting, 63 kg women

2016 – Rio de Janeiro, Brazil

Penny Oleksiak

Swimming, women’s 100 m freestyle

Rosannagh Maclennan

Trampoline, individual women

Derek Drouin

Athletics, men’s high jump

Erica Wiebe

Wrestling, 75 kg women freestyle

2020 – Tokyo, Japan

Postponed to 2021 due to COVID-19 pandemic

Andre De Grasse

Athletics, men’s 200 m

Damian Warner

Athletics, men’s decathlon

Kelsey Mitchell

Track cycling, women’s sprint

Lisa Roman, Kasia Gruchalla-Wesierski, Christine Roper, Andrea Proske, Susanne Grainger, Madison Mailey, Sydney Payne, Avalon Wasteneys, Kristen Kit

Rowing, women’s coxed eight

Janine Beckie, Kadeisha Buchanan, Gabrielle Carle, Allysha Chapman, Jessie Fleming, Vanessa Gilles, Julia Grosso, Jordyn Huitema, Stephanie Labbé, Ashley Lawrence, Adriana Leon, Erin McLeod, Quinn, Nichelle Prince, Jayde Riviere, Deanne Rose, Sophie Schmidt, Desiree Scott, Kailen Sheridan, Christine Sinclair, Evelyne Viens, Shelina Zadorsky

Soccer, women

Maggie Mac Neil

Swimming, women’s 100 m butterfly

Maude Charron

Weightlifting, 64 kg women


* No longer an Olympic event